TP-Link TL-WA850RE 300Mbps Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemde TP-Link TL-WA850RE 300Mbps Universal Wi-Fi Range Extender cihazının kurulumunu anlatacağım.

Öncelikle cihazımızı prize takıyoruz. Wireless ışığı yandıktan sonra butona bir kez bastıktan sonra ER (menzil genişletici) ışığı aktif hale gelecektir. Cihaz konfigürasyonu yapmak için kablolu ya da kablosuz olarak yapabilirsiniz. Kablolu olarak ayar yapmak istiyorsak, Ethernet kablosunun bir ucunu cihaza diğer ucunu bilgisayarımıza takıyoruz. Herhangi bir web tarayıcıdan http://tplinkextender.net linkine girip ayarlamaları yapabiliriz. Ben Wireless üzerinden ayarlamaları yapacağım. Wireless üzerinden ayar yapmak istiyorsak bilgisayarımızın da Wifi özelliğinin olması gerekmektedir. Ağlar üzerinden TP-LINK_Extender_01D16D ağına bağlanıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi karşılama ekranı gelecektir. Kullanıcı adı ve şifresi standart olarak admin admin dir.

Yeni bir kullanıcı adı ve şifresi oluşturulsun mu diye karşımıza bir ekran çıkıyor. Burada isterseniz farklı bir isimde wifi oluşturabilirsiniz. Ben, genişletilmiş ağ olarak, var olan wifi üzerine bağlayacağım. Çarpıya basıp çıkıyorum.

Otomatik olarak etraftaki var olan wifi cihazlarını tarayarak kontrol ediyor.

Hangi wifi cihazına bağlanmak istiyorsak şifresini yazıp giriş yapıyoruz.

Karşımıza, bağlantı yapılacağına dair bir özet çıkıyor.

Yapılan ayarların geçerli olabilmesi için cihaz yeniden başlatılıyor.

Cihaz yeniden başladıktan sonra bağlantı kurulduğuna dair bir bilgi karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda “ Genişletilmiş ağa bağlıyım” yazısını işaretleyip tamam dedikten sonra cihazımız kullanıma hazırdır.

 

Son Yazılar

Leave a Comment