p-660n-t1a Modemin Access Point Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemde sizlere TTNET ZyXEL (p-660n-t1a) modemi nasıl access point olarak kullanabiliriz onu anlatacağım.

İlk önce bağlantılarla başlayalım. Cihazın “İnternet” yazan kısmına İnternet kablomuzu takıyoruz. Diğer ucunu da bilgisayarımın ethernet girişe takıyoruz.

Cihazın default ip si 192.168.1.1 dir. Modeme bilgisayar üzerinden ulaşmamız için, bilgisayarımızın ip sini de 1’li bir ip vererek değiştiriyoruz. Subnet Mask kısmına da 255.255.255.0 ip sini veriyoruz. Modemin default şifresi ttnet tir. Herhangi bir browsera 192.168.1.1 yazarak modeme giriş yapabiliriz.

Giriş yaptıktan sonra bizden yeni bir şifre girmemizi isteyecek.

Sayfayı yeniledikten sonra yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şimdi asıl ayarlara başlayabiliriz. Sol menüden Ağ>Kablosuz Ağ>AP gidiyoruz. “Kablosuz Lan Etkin” tikini aktif hale getiriyoruz. Burada “Otomatik Kablosuz Ağ Adı oluşturmayı aktifleştir” seçeneğinin tikini kaldırarak Kablosuz Ağınıza istediğiniz bir ismi verebilirsiniz. “Ön Paylaşım Anahtar” tikini kaldırıp kablosuz ağınıza bağlanmak için istediğiniz şifreyi verebilirsiniz.

Sol menüden Ağ>Yerel Alan Ağı> DHCP Sunucusu na giriyoruz. Buradan “DHCP” Hiçbiri olarak seçip cihazın ip dağıtmasını engelliyoruz.

Sol menüden Ağ>Geni Alan Ağı>İnternet Bağlantısı kısmına geliyoruz.

Burada “Mod” u “Köprü”, “Kapsüllemeyi” ise “RFC 1483” olarak değiştiriyoruz.

 

Daha sonra 192.168.1.1 olan cihazı ip sini, kendi kullandığınız ip bloğu ne ise o şekilde değiştirebilirsiniz. IP çakışması olmaması için boşta olan bir ip yi 192.168.1.200 ü vererek değiştiriyorum.

Sayfayı yeniledikten sonra artık 192.168.1.200 ip sini browsere yazarak modeme giriş yapabilirsiniz. Artık modeme interneti olan bir ağ kablosunu takarak gönül rahatlığıyla AP olarak kullanabilirsiniz.

Son Yazılar

Leave a Comment