Doğa Harikası Artvin Borçka Karagöl

Borçka Karagöl, Artvin’de, Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan, ülkemizin sayılı göllerinden sayılabilecek, eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Göl, 1900’lü yıllarda Klaskur adı verilen bir tepeden, toprak kayması sonucunda Klaskur deresinin önünü kapatarak oluşmuştur. Bölge, 2002 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir.

Göle ulaşım için Borçka merkezden minibüsleri kullanabilirsiniz. İsterseniz özel aracınız ile de gidebilirsiniz. Tavsiyem, yolları daha iyi bilen minibüsler ile gitmeniz. Çünkü yollar çok dar, virajlı ve taş döşeli bir yol. Yolun bazı yerlerinde toprak kayması sonucu taşlar olabilir, dikkatli olmanızda fayda var. Tabi bu zorlu yolun sonunda sizi bir cennetin beklediğini de unutmayın.

Göl etrafında atılan kısa bir turla, bölge, doğaseverleri kendisine hayran bırakacaktır. Gölde isterseniz kayıklarla tur atabilir, birçok balıkla karşılaşabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmamanızı öneririm.

Konaklamak için kamp alanlarında çadır kiralayabilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir de tesis bulunmaktadır.

Son Yazılar

Leave a Comment