Cisco IP Phone 303 Cihazının Kurulumu

Merhabalar,

Bu makalemde Cisco IP Phone 303’ün kurulumundan bahsedeceğim. Öncelikle kutumuzun içinden çıkan parçaların neler olduğuna bakalım.

 

 • Cisco IP Phone 303
 • Cisco IP Phone 303 arka destek kiti
 • Ahize
 • Adaptör
 • RJ45 Kablo

Kutunun içerisinden çıkan parçaları bir araya getirdikten sonra cihazımız aşağıdaki şeklini alacaktır.

Kuruluma başlamadan önce RJ 45 Kablosunu cihazımınız arka tarafında olan “SW” kısmına takıyoruz. Diğer ucunu da modeme, switche ya da routera artık mevcutta cihazın ip almasını sağlayacak hangi cihazınız varsa oraya takıyoruz. IP alıp almadığını aşağıdaki adımları takip ederek bakabilirsiniz.

 • Cihazın setup tuşuna basarak ayarlar kısmına giriyor.

 • Daha sonra yön tuşlarını kullanarak “Network” kısmına geliyoruz. “9” numaralı sayının yanında bulunmaktadır. “Network” ün içine girerek “Current IP” yazan kısım da cihazın ip sini görmemiz mümkündür. Otomatik IP alması için yine aynı kısımda “WAN Connection Type” kısmı “DHCP” olarak ayarlı olmalıdır. Cihaz default olarak “DHCP” dedir.
 • Aldığı IP’yi herhangi bir browsera yazarak cihazın içeriğine ulaşabiliriz. Admin olarak giriş yapmamız gerekmektedir. Sağ üst köşeden giriş yapabilirsiniz.

Buradaki yapacağımız ayarları daha sonraki safhaya bırakıyoruz ve TELESIS Xymphony Yöneticisine giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra “SIP” yazan kısma gelerek IP telefon numaralarını ekleyebiliriz.

“Ekle” butonuna basarak istediğimiz numarayı ekleyip ayarlarımızı yapmaya başlayabiliriz.

Karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burada “Erişim Kodu” yazan kısma istediğimiz numarayı yazıyoruz. “Hesap” yazan kısma da “Erişim Kodu” na yazdığımız numarayı yazıyoruz. “Sistem yetkili çağrılar” kısmını ben 1’den 9’a kadar işaretledim. O numaraların ne anlama geldiğini o satırın en sağındaki işarete tıklayarak öğrenebilirsiniz. ” Clip” kısmını da “Clir aş” olarak değiştiriyoruz. Tamam deyip ana menüye geri dönüyoruz.

Daha sonra numarayı seçip alt kısımdan “Ortak” yazan kısma geliyoruz. Burada “Yolatama kriter tablosunu “0” sıfır yapıyoruz. “Açıklama” kısmana istediğimiz açıklamayı yazabiliriz.”Authentication id.” yazan kısma “Erişim Kodu” ve “Hesap” da yazılan numarayı yazıyoruz. Aşağıdan “Tamam” deyip aynı yere geliyoruz. “Güvenlik Profili” yazan kısmı “Digest authentication” olarak değiştiriyoruz. Aşağıdan “Tamam” deyip aynı yere geliyoruz. “Bütün IP adresleri kabul edilir” kısmını “Lokal” olarak değiştiriyoruz. Bu kısımla ilgili başka bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

NOT: Her değişikliği teker teker yapmalısınız. Aksi takdirde ayar yapacağınız kısım pasif olarak gelmektedir. Her satırın sonunda bir işaret mevcuttur. Bu işarete tıkladığınızda size o satır hakkında bilgi verir.

Bu kısımla ilgili ayarlar bitmiştir. Şimdi cihazın aldığı ip ile sağ üst köşeden admin olarak giriş yapabiliriz.

Burada yapılacak ayarlar şunlardır.

 

 • “Proxy” yazan kısma TELESIS cihazının IP sini yazıyoruz.
 • “Display Name” “User ID” “Auth ID” kısımlarına verdiğimiz telefon numarasını yazıyoruz.
 • “Password kısmına da TELESIS Xymphony Yöneticisine giriş yaparak, numaramızı işaretleyip aşağıdan “ortak” yazan seçeneği tıklayarak “Şifre” yazan kısımdaki 12 haneli olan şifreyi giriyoruz.
 • En altta “Submit All Changes” tıkladıktan sonra cihazımız yeniden başlayacaktır.

Kurulumu böylelikle tamamlamış bulunmaktayız. Artık arama yapabilirsiniz.

http://wiki.telesis.com.tr

Yukarıdaki siteyi ziyaret ederek bir çok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Son Yazılar

Leave a Comment