Bozcaada’da Gezilip Görülecek Yerler

Bozcaada, Çanakkale’nin sınırları içerisinde bulunan, yüz ölçümü olarak en büyük ikinci adasıdır. İlçe nüfusu kış aylarında düşse de yaz aylarında 10 binlerde tatilciye ev sahipliği yapmaktadır. 500 yılı aşkın süre boyunca adada Rumlar ile Türkler bir arada yaşamışlardır. Günümüzde Rum nüfusu bir hayli azalmıştır. Bozcaada’ya, Geyikli ‘den düzenlenen feribot seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Bozcaada’ya ayak basmaya yakın sizi Bozcaada Kalesi karşılamaktadır. Eğer feribottan önce siz iner ve de şanslıysanız, belediyenin tahsis ettiği, ücretsiz olarak hizmet veren UTV adı verilen araçlarla kısa bir Bozcaada turu atmanız mümkün. Şanslıysanız dedim çünkü o araçlar yalnızca 6 kişi taşımaktadır ve 2 adettir. Yine merkez dışındaki yerlere ulaşım sağlamak isterseniz minibüsler mevcuttur.

Bozcaada’da gezmeye başlamanın ilk noktası Bozcaada Kalesidir. Bozcaada da dar sokakları gezip eski Rum Mahallelerini görebilirsiniz. Yine görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olan Meryem Ana Kilisesi, ada içerisinde ibadete açık olan tek kilisedir. Adanın en önemli plajı olan Ayazma Plajı, soğuk deniz severler için mükemmel bir yerdir.

Bozcaada’da yöresel ürünlerin, hediyelik eşyaların satıldığı birçok dükkân bulabilirsiniz. Burada üretilen ürünlerin arasında en ünlüsü domates reçelidir. Domates reçeli dışında da birçok reçel çeşidi bulabilirsiniz. Yine adanın meşhur Bademli Kurabiyesini tatmadan oradan ayrılmamalısınız.

Gün sonunda, gün batımını izlemek için rüzgârgüllerine gidip, muhteşem manzara eşliğinde, adanın ünlü Bozcaada şaraplarını tadabilirsiniz.

Bozcaada’da konaklamak için de birçok alternatif bulunmaktadır. Otel, pansiyon, butik otel, apart otel ve bağ evleri gibi istenilen bütçeye uygun yerler bulabilirsiniz.

Son Yazılar

Leave a Comment